دات نت نیوک
قره کلیسا

 

قدمت اين بناي زيبا به قرون هفتم و دوازدهم میلادی بر می‌گردد. کلیسا در 20 كیلومتری شمال شرق شهرستان چالدران بر مزار تاتائوس از حواریون حضرت مسیح(ع) احداث شده و از ابتدا یکی از زیارتگاه‌های مهم ارمنیان بوده‌است .
این کلیسا در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۳۴ خورشیدی با شماره ۴۰۵ ثبت ملی شده و در تاریخ ۱۷ تیر ماه ۱۳۸۷  برابر با ۷ ژوئیه ۲۰۰۸ میلادی، طی نشست سی دوم میراث جهانی یونسكو در شهر كبك كانادا به عنوان نهمین اثر تاریخی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

بنا به تحقیق «دکتر ولفرم کلایس» معاون «مؤسسه باستان‌شناسی آلمان» در ایران، منطقه اي كه قره كليسا در آن بنا شده، دارای یک دریاچه مصنوعی و چراگاه حیوانات و کارگاه‌های مختلف برای تهیه مواد غذایی و غیره بوده است .
در طول سالیان دراز این کلیسا بارها از سوی صاحبان قدرت غارت شده و به سبب بلایای طبیعی چون زلزله، آسیب فراوانی دیده‌است. کلیسای تادئوس از دو بخش قدیمی سیاه رنگ و بخش جدید سفیدرنگ تشکیل شده‌است که هر یک تاریخچه‌ای دارند. نخستین بار هنگام حمله چنگیزخان مغول بخش وسیعی از قره کلیسا تخریب شده اما در زمان حکومت هولاکوخان این کلیسا به همت خواجه نصیرالدین طوسی مرمت گردید.

قره در زبان آذری به معنای سیاه است و به این دلیل روی کلیسا نامگذاری شده که در گذشته در معماري بنای این کلیسا از سنگ های سیاه استفاده شده بود. اما بعد از بازسازی، سنگ های سفید جایگزین سنگ های قدیمی شده است.
 
ماكت اين بناي تاريخي زيبا در باغ موزه هنر ايراني درمعرض ديد علاقه مندان قرار گرفته است.