دات نت نیوک

نمایشگاه ضامن آهو در باغ موزه هنر ایرانی

| اندازه قلم     
 
 
ارسال ایمیل print
نمایشگاه ضامن آهو در باغ موزه هنر ایرانی

به مناسبت فرارسيدن سالروز ولادت امام رضا علیه السلام نمایشگاهی  با عنوان «ضامن آهو» در فضاي مجازي باغ موزه ي هنر ایرانی در تاریخ دوازدهم تیرماه 99 به‌ نمایش گذاشته شد.


به گزارش روابط عمومی باغ موزه ی هنر ایرانی، به مناسبت ولادت امام رضا علیه السلام نگارخانه ی پردیس به معرفی مفاخر پیش کسوت حوزه ی هنر از جمله استاد منصور تامسون در حوزه ی طراحی های سنتی پرداخته است. طراحی فرش با عنوان"ضامن آهو "، طراحی سقف ضریح و طراحی نقشة پارچة زربفت مقبرة امام رضا علیه السلام از جمله آثار برجسته مذهبی این استاد می باشد.

  استاد منصورتامسن درسال 1324در شهر اصفهان متولد شد و پس از گذراندن دوران ابتدايی به هنرستان زیبای اصفهان رفت و در رشته نقش قالی به تحصیل پرداخت. با بهره برداری از محضر اساتیدی چون عيسي بهادری، جزیزاده در هنرستان اصفهان و حاج حسین اسلامیان و حاج احمدرائض و استاد محمد طريقي و استاد دهنوي به ترتيب تذهيب، مينا، طراحي پارچه، زري و طراحي قلمزني آشنا گردید و به رموز و زیبایی آن پی برد. وي هنر سراميك را زير نظر استاد حاج حسين موسوي زاده آموخت. تامسن و دیگر هم شاگردیهای هنرستانیش اولین گروهی بودند که دررشته طراحی موفق به اخذ مدرک شدند. تامسن درسال ١٣٤٤ به استخدام وزارت فرهنگ و هنر سابق درآمد و در اداره کارگاه های هنری به طراحی فرش، زری، سفال و معرق و منبت مشغول شده و مدتی نیز سرپرستی اداره کـل هنـرهای سنتی را به عهده گرفت.

   استاد تامسن در زمینه طراحی قالی از شیوه استاد بهادری پیروی می کند و رنگ آبی و لاجوردی کـه اصـولا" ریشه اسلامی دارد در تمامی کارهایش مشهود است. همچنین در زمینه معرق و منبت نیز فعـالیت چشمگیـری داشته که این فنون نیز به نوبه خود احتیاج به ذوق و علاقه فراوان دارند. استـاد تامـسون علاوه بر فعالیـت در بخش هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی کشور به مدت سي و پنج سال که با علاقه و پشتـکار و قریحه ذاتی و از ابتداي تاسيس رشته هاي مختلف هنري در دانشگاه هاي مختلف از مقطع كارداني تا ارشد به تدریس طراحی (نقش قالی و تذهیب) در دانشگاه الزهرا(س)، دانشگاه هنر و مرکز آموزش هنرهای سنتی تهران مشغول است و تاکـنون هنرجویان زیادی را بـرای ادامـه و اعتلای این هنر اصیل آموزش داده است.

از جمله آثار استاد با مضمون مذهبی می توان به نمونه های زیر اشاره نمود:

طراحی فرش "ضامن آهو": نقشة این فرش بر اساس پیش طرحی از استاد محمود فرشچیان به انجام رسید. طرح پس از نهایی و رنگ و نقطه شدن، توسط استاد جداری در کارگاه بافت سازمان میراث فرهنگی بافته شد. این اثر در دهة شصت خورشیدی و به دعوت دولت ایتالیا، در نمایشگاه بین المللی صنایع دستی در شهر فلورانس به نمایش درآمد.

طراحی سقف ضریح امام رضا )ع): در سال 3167 و همزمان با طراحی ضریح امام رضا )ع(، به پیشنهاد استاد محمود فرشچیان و درخواست آستان قدس رضوی، طراحی سقف داخلی ضریح، به استاد منصور تامسن سپرده شد.

این سقف، گنبدی مقرنس و بیضی شکل دارد. ترنج مقرنس قرار گرفته در این بیضی، بر اساس ساختاری شعاعی طراحی شده که ده ها ترنج هم مرکز را در خود جای داده است. هر ترنج، متبرک به یکی از اسماء الله است و فضای میان آنها با تزیینات گل و برگ آراسته شده است. اجرای این طرح توسط استادان، طاهر امامی، روزی طلب و صفری به صورت ترکیبی از معرق و خاتم به انجام رسیده است.

طراحی نقشة پارچة زربفت مقبرة امام رضا )ع(: دیگر طرح مرتبط با آستان قدس رضوی، طراحی پارچة زربفت برای پوشش سنگ مرقد حضرت امام رضا )ع( است. بافت این پارچه نیز به درخواست آستان قدس رضوی و با همکاری کارگاه زری بافی سازمان میراث فرهنگی صورت پذیرفت. طرح الگویی صفوی دارد که از ترنجهای متداخل، بر پایه نقوش هندس تشکیل شده است. به درخواست آستان قدس رضوی، زمینة ترنجها با آیة تطهیر زینت یافته است. خوشنویسی این کار، اثر استاد باستان فر، از اساتید خوشنویسی سازمان میراث فرهنگی است. طرح دارای دو حاشیة کوچک و بزرگ است. آرم آستان قدس، در حاشیة بزرگتر قرار داده شده، و تکرار نام حضرت امام رضا )ع(  حاشیه کوچکتر را متبرک نموده است. از ویژگیهای منحصر به فرد این پارچة زربفت، خوانایی آن از چهار جهت است. این طرح پس از پیاده شدن بر الگوی شطرنجی، توسط استاد عنایتی در کارگاه سازمان میراث فرهنگی بافته شد.

نمونه های ذکر شده و مرتبط با آستان قدس رضوی، تنها بخشی کوچک از آثار استاد منصور تامسون با مضمون مذهبی است.

جهت بازدید از آثار می توانید به اينستاگرام باغ موزه ی هنر ایرانی  به آدرس iamg_ir مراجعه نمایید.

> ایجاد شده توسط:moghimi
>دسته بندی:برنامه های موزه،اخرین اخبار
تعداد بازدید 44 مرتبه امتیاز : rating
تگ ها:
 
 
 
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد