دات نت نیوک

نمایشگاه عکس از تکیه های دوره قاجار در باغ موزه ی هنر ایرانی

| اندازه قلم     
 
 
ارسال ایمیل print
نمایشگاه عکس از تکیه های دوره قاجار در باغ موزه ی هنر ایرانی

نمایشگاه عکس های قدیمی از تکیه های دوره قاجار در باغ موزه ی هنر ایرانی برگزار می شود.


به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی باغ موزه ی هنر ایرانی به مناسبت فرارسیدن ماه محرم و ایام سوگواری، باغ موزه ی هنر ایرانی نمایشگاه عکسی با عنوان "با کاروان" با موضوع تعزیه و برگزاری آیین های سوگواری و روضه خوانی مربوط به دوره قاجار از تاریخ 5 تا 27 شهریورماه 99 "به صورت مجازی" در اينستاگرام باغ موزه ی هنر ایرانی  " هر روز يك اثر" به آدرس iamg_ir برگزار می شود.

نمایشگاه "با کاروان" نمایش عکس هایی متفاوت از آلبوم خانه ی کاخ گلستان است که توسط عکاسان قاجار از جمله محمدحسن قاجار، عبدالله قاجار، ابراهیم، امیر قاجار و جمعی از دیگر عکاسان آن دوره در ایام سوگواری ثبت شده است.

۳۰ تصویر به نمایش‌درآمده از آلبوم‌خانه کاخ گلستان به محدوده‌ زمانی ۱۳۰۸ تا ۱۳۱۵ یعنی از دوره‌ ناصری تا مظفری مربوط می‌شود، که در برخی از تصاویر دست‌خط «ناصرالدین شاه» دیده می‌شود.

مجموعه تصاویری از تعزیه یا شبیه‌خوانی به عنوان نمایشی آیینی - سنتی را شامل می‌شود که در آن‌ها از تکنیک فتوگرافی (نقش کردن با نور) استفاده شده است، همچنین در آن یک تصویر استرسکوپی نیز به چشم می‌خورد.

در این عکس‌ها، تصاویری از تکیه‌های دولتی، اصناف و اشخاص نیز وجود دارد، از تکیه‌های دولتی می‌توان به «تکیه دولت» و «صاحبقرانیه» و از تکیه اصناف نیز می‌توان به «تکیه سیف‌الدوله» اشاره کرد. همچنین تکیه‌های «مجدالدوله» و «مویدالدوله» در این تصاویر در فهرست تکیه‌های اشخاص قرار می‌گیرند.

در دوره ی قاجار تکایا برای برگزاری مراسم مذهبی و بزرگداشت عزاداري امام حسین علیه السلام رونق فراوانی یافتند، چنان که هم اصناف و مردم عادي و هم شاهان قاجار سعی در برپایی تکیه ها داشتند. تعزیه و تعزیه خوانی، از جمله مراسمی بود که در تکیه برگزار می شد، ساختن تکیه چنان در دوره ی قاجار گسترش پیدا کرد که حتی صاحب منصبان و وزرا سعی می کردند در ساختن تکیه، نسبت به یک دیگر پیشی بگیرند.

نمایشگاه عکس «با کاروان» از  11 تا 27 شهریورماه 99  از ساعت ۱۰ تا 16 به جز ایام تعطیل به صورت حضوری "با لحاظ رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی "در نگارخانه پردیس باغ موزه ی هنر ایرانی برپاست.

علاقه‌مندان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره‌ ۲۲۳۹۱۰۹۰ تماس و برای بازدید به نشانی خیابان ولی عصر(عج)، بالاتر از پل پارک وی، خیابان شهید فیاضی، خیابان بوسنی و هرزگوین، خیابان دکتر حسابی، باغ موزه ی هنر ایرانی، نگارخانه ی پردیس مراجعه نمایند.

> ایجاد شده توسط:moghimi
>دسته بندی:برنامه های موزه
تعداد بازدید 48 مرتبه امتیاز : rating
تگ ها:
 
 
 
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد